Bestekar Kanuni BERTAN ÜSKÜDARLI
bertan1 25 Mayıs 1937 de İstanbul, Üsküdar’ da, Tabaklar Mahellesi’ nde dünyaya gelen Bertan Üsküdarlı, Üsküdar Paşa Kapısı İlk ve Orta okulunu bitirdi. Üsküdar Mûsıkî Cemiyeti’ nin talebesi olan babası Elmas Bey tarafından, 1948 yılında bu güzide cemiyetin müstesna hocası ve duayeni üstad kemani Emin Ongan hocaya götürüldü.
Üsküdar Mûsıkî Cemiyeti’nde ses eğitimi, solfej ve usul derslerine başladı. Bir kaç yıl sonra, kanun sazına ilgi duyan Bertan Üsküdarlı, Emin Ongan hocanın da teşvikiyle eğitimine bu enstrümanla ve hocası kanuni Hüsnü Anul ile devam etti.
kent

Ceyda GÖRK

Tolgahan ÜSKÜDARLI

Maksim gazinosunda kanun sanatçısı olarak 25 yıl boyunca musıkîmizin en ünlü ses ve saz üstadlarıyla çalıştı. İstanbul Radyosu’ nun açtığı bir sınavı kazanarak, 1967 yılında kanun sanatçısı olarak T.R.T.' de göreve başladı. 1998 yılında T.R.T.’ den emekli olan sanatçının, Şair CEYDA GÖRK’ ün güftelerinden Türk Mûsıkîsinin 54 ayrı makamında çeşitli usullerde bestelediği eserlerinin yanı sıra, T.R.T. repertuarlarında okunan eserleri, peşrev ve saz semaileri vardır.
Hayat arkadaşı şair/yazar CEYDA GÖRK ile ecdat yadigarı FASIL mûsıkîmizi gündeme getirerek kurduğu Zincirlikuyu / KENT FASIL müzikholünde ve akabinde 2006 yılından bu yana Fasl-ı İstanbul (Kent Fasıl) Gurubuyla, klasik çizgisinde, değerli ses ve saz sanatçısı arkadaşları ile, mûsıkîşinas dinleyicileri için sahne çalışmaları yapmaktadır.
  2008 yılında hayata geçen “BERTAN ÜSKÜDARLI MECİDİYEKÖY MÛSIKÎ DERNEĞİ” nin kurucularından olan, aynı zamanda şefliğini ve hocalığını yürüten Bertan Üsküdarlı günümüzde çok sevilen birçok ses sanatçısının da solfej repertuar hocasıdır.
  Sanatçının oğlu Tolgahan Üsküdarlı da, İ.T.Ü. Türk Müziği konservatuarı keman bölümü mezunudur. T.R.T. İstanbul radyosu sanatçısı ve Haliç Üniversitesi’ nde eğitim görevlisidir.
Hakkımızda Anasayfa